Doporučujeme

HOTELHOUSE.cz

 

Portál o hotelech, pensionech a spa resortech...

Letenky, tipy na cestování, golfová hřiště, restaurace, bary, kavárny a vinárny.

image_13692

Jak vybrat sklenici na víno?

Výběr správné sklenice na víno může být věcí osobních preferencí. Za posledních deset let jsme byli svědky expanze tvarů sklenic na víno, od základních a levných až po extravagantní styly. Jak ale vybrat správnou sklenici na víno?

Proč záleží na výběru správné sklenice na víno?

Styl, tvar a tloušťka sklenice na víno mohou hrát zásadní roli v tom, jak je víno prezentováno a jak chutná. Zatímco mnoho vinařů by tvrdilo, že víno samotné je nejdůležitějším aspektem a že žádné sklo nezlepší špatně vyrobenou směs, výběr správné sklenice může ovlivnit váš požitek z jakéhokoli vína.

Všechna vína bez ohledu na typ (červená, bílá, růžová, šumivá a fortifikovaná) obsahují důležitá aromata, která mají zásadní funkci v celkovém charakteru vín. Zkoumání vůní vašeho vína umocní výběr správné sklenice na víno.

Jak vybrat sklenici na víno?

Tvar sklenice

Tvar sklenice ovlivňuje množství vzduchu, které se dostane do vína, což mění vůni a chuť.

Menší sklenky znesnadňují únik aroma a zajistí, že sklenice udrží jemné chutě bílého vína. Při degustaci z menší sklenice zaznamenáte více aroma putujících směrem k vašemu nosu, které se může u širší sklenky ztratit.

Jak vybrat sklenici na víno?

Sklenice na červené víno

Červená vína obvykle obsahují výraznější aroma, které potřebuje více provzdušnění, aby se uvolnily chutě. Širší sklenice umožňuje, aby se k vínu dostalo více kyslíku právě pro tento účel. Takové sklenice se tradičně používají pro vína s plnějším tělem, jako jsou Merlot, Cabernet Sauvignon či směsi Bordeaux.

Jak vybrat sklenici na víno?

Sklenice na sekt a šampaňské

Šampaňské a šumivá vína si nejlépe rozumí s úzkou sklenicí (tzv. flétnou), aby víno nepřišlo rychle o bublinky a "nevyčichlo".

Tloušťka okraje sklenice

Tloušťka sklenice na okraji může bránit hladkému toku vína ze sklenice do úst. Tence řezaný okraj umožní vínu dostat se k vašim chuťovým pohárkům plynuleji, než kdybyste pili ze silnější sklenice s výrazným okrajem. Tenčí sklenice však mohou být křehčí, což může být nevýhodou při manipulaci.

Jak vybrat sklenici na víno?

Sklenice na bílé víno na stopce

Sklo na stopce je tradiční volbou pro sklenice na bílé víno. Ale není to jen kvůli vzhledu. Teplota vína může ovlivnit vnímání jeho vůní a kyselosti. Držení sklenice za stopku může zastavit zvyšování teploty vína. To je důležité pro ty, kteří mají rádi bílá vína jako Sauvignon Blanc nebo Chardonnay, která si nejlépe vychutnáte vychlazená. Pokud držíte sklenici za "misku",  může to způsobit zvýšení teploty vína z tepla vašich rukou.

Ne každý chce vlastnit jedny sklenice na  Cabernet Sauvignon, jiné na Chardonnay a další zase na Pinot Noir, ale můžete snadno mít jednu sadu na červené a jednu na bílé víno. Alternativně může být také výhodnější zvolit všestrannou sklenici na víno – sklenici, jejíž tvar se hodí k několika stylům vína. 

Jak vybrat sklenici na víno?

Zdroj obrázků: Envato elements, Barstore.cz

Autor textu: Jana Černá

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Generální partneři portálu:

Partneři portálu:

      

      

Další portály mediální skupiny HMG:

       

     CELEBRITYHOUSE.cz


PORTÁLY HMG :

www.carshouse.cz    www.menhouse.cz  www.womenhouse.cz  www.luxuryhouse.cz

www.gastrohouse.cz  www.celebrityhouse.cz  www.cinemahouse.cz  www.househouse.cz

www.kidshouse.cz   www.bookhouse.cz   www.hotelhouse.cz 

www.nicemagazine.cz  www.homemagazine.cz   www.golfmagazine.cz  www.letniservis.cz

 www.inspirovanikrasou.cz  www.sefredaktorzavolantem.cz   www.rozhovoryzavolantem.cz

www.watchhouse.cz  www.luxusniplaze.cz  www.luxurymagazine.cz

www.snehovyservis.cz  www.podcasthouse.cz  www.menhouseman.cz

www.nejlepsikavarny.cz

TOPlist