Češi dlouhodobě patří mezi celosvětové šampiony ve spotřebě piva na obyvatele. Každý rok se u nás vypije okolo 140 litrů na hlavu. Historie vaření piva pak v Česku sahá až do raného středověku. První doloženou zmínkou se může pyšnit Břevnovský klášter založený roku 993. Spojení „České pivo“ je v současnosti také zapsané jako Chráněné zeměpisné označení EU. Zkrátka zlatý mok je s naší zemí pevně spojen. Víte ale, jak si pivo správně načepovat, abyste si jej maximálně vychutnali? Máme pro vás 10 tipů.
Hlídejte teplotu sudu
Chystáte zahradní grilování, během kterého budete čepovat pivo? Pamatujte, že už způsob, jakým se chováte k sudu, určí jeho chuť. Ideální je přivézt jej už den dopředu a uložit do temna a chladu. Teplota skladování by neměla přesáhnout 10 °C. Teplota čepovaného piva by se měla pohybovat mezi 6 až 8 °C. Během přenášení sudu ze sklepa k pípě s ním zbytečně netřeste. V horkých dnech určitě nezapomínejte připojit chladicí přístroj.
Nepodceňujte správný tlak
Optimální tlak sudu se udává okolo 2,3 baru. Vhodný tlak se ale obecně pohybuje v rozmezí 1,8 až 2,8 baru. To záleží i na typu piva. Například stouty zpravidla vyžadují vyšší tlak. Pokud ale budete mít v sudu příliš vysoký tlak, pivo z pípy vystříkne a vypění. Naopak nízký tlak způsobí, že budete čepovat především pěnu.
Udržujte výčepní zařízení čisté
V restauracích by měl hospodský provádět klasické propláchnutí každý den, dvakrát do měsíce pak větší sanitaci. Ani během svých soukromých akcí nepodceňujte čistotu. Zanesené trubky mohou výrazně negativně ovlivnit chuť jakéhokoliv piva. Výčep pomůže udržet čistý také barová podložka z gumy, která bývá protiskluzová a tlumí nárazy při pokládání sklenic na pult.
Sklenice pořádně umyjte
Sklenice, do které se chystáte pivo načepovat, by neměla být zaprášená, ani jinak znečištěná. Proto než se pustíte do vlastního čepování, pořádně ji vypláchněte. I na první pohled čistá sklenice může obsahovat malé částečky prachu. Kvůli nim se v pivu tvoří bublinky, které se rozmělňují a pivo postupně získá nepříjemnou pachuť.
Sklenici ochlaďte, nemrazte
Pivo by se mělo čepovat do vlhké ochlazené sklenice. Před použitím tak ještě sklenici opláchněte ve studené vodě a nechte okapat. Jenom pozor, s chlazením to nepřehánějte. Sklenice by neměla mít nižší teplotu než pivo, které do ní čepujete.
Čepujte na jeden zátah
S pivem by se před konzumací mělo hýbat jen minimálně. Proto postup, kdy máte spoustu roztočených půllitrů, degraduje chuť piva. Správně byste měli pivo načepovat na jeden zátah. K tomu, aby se vám to povedlo, potřebujete nejenom dodržet předchozí pravidla, ale také zvolit správnou techniku čepování.
Držte úhel
Správně byste měli pivo čepovat pod úhlem 45 °, a to z minimální výšky. Zapomeňte prosím na to, že sklenici položíte pod pípu a z výšky čepujete. Kohout by měl zůstat ve sklenici. Zároveň se sklenicí nehýbejte nahoru a dolů. Tomuto pohybu se často říká „pivní onanie“ a pro milovníky piva působí jako červený hadr na býka. Sklenici z úhlu 45 ° během čepování postupně dostáváme do svislé polohy až ke konci, když je třeba udělat bohatou a krémovou pěnu.
Naučte se zacházet s kohoutem
Nejčastěji se setkáte s pákových kohoutem, který připomíná zmrzlinové zařízení. Zpravidla jej budete používat na rodinných oslavách. Ten má dvě polohy. Pokud otočíte směrem k sobě, teče ze zařízení pivo. Můžete jej ale dát směrem od sebe, čímž do sklenice čepujete pěnu.
Nepřelévejte ze sklenice do sklenice
„Práce kvapná, málo platná,“ říkaly už babičky našich babiček. U piva to platí také. Občas se setkáte s tím, že si výčepní urychluje práci a část pěny odlije do jiné sklenice, čímž dorovnává hladiny. Bohužel kvalita piva tímto postupem trpí.
Pěnu vytvořte čepováním, ne mícháním
Asi každý rád vidí na pivu krásnou bílou čepici. Nesnažme se jí ale dosáhnout za každou cenu. Další nešvar, na který občas můžete narazit, se týká právě pěny. Nikdy se sklenicí nemíchejte, abyste pověstnou čepici vytvořili. Jak už jsme si řekli, s pivem by se před konzumací mělo hýbat co nejméně a nejšetrněji, aby si udrželo svůj charakter.
Teď už víte, co potřebujete ke kvalitnímu pivnímu zážitku, proto nám nezbývá než si připít. Na zdraví!
Zdroj foto: Barstore.cz, Envato Elements