Součástí cestování je nejen poznávání nové kultury, ale také místní gastronomie. Když vyrazíme za hranice, neměli bychom si nechat ujít místní speciality, které jsou pro danou oblast typické. Přestože řadu surovin už dovážíme a cizokrajné kuchyně mají své zastoupení i u nás, autentickému zážitku se nic nevyrovná. Totéž to platí i pro koktejly – není lepší příležitost než ochutnat je tam, odkud pocházejí. Představujeme sedm drinků, které jsou neodmyslitelně spjaté s konkrétními místy.
Negroni Sbagliato (Itálie)
Lahodná kombinace vermutu, Campari a šumivého vína se podobně jako její předchůdci – Negroni a Americano – právem zařadila mezi koktejlové stálice. Věděli jste ale, že oblíbená receptura vznikla omylem? Ostatně slovo „sbagliato“ znamená v italštině „zpackaný“. Autorství koktejlu náleží barmanovi Mirko Stocchettimu, který ve svém milánském Baru Basso jednoho dne místo ginu omylem sáhl po láhvi s šumivým vínem. I takto se píšou koktejlové dějiny…
Tip: Všechny ingredience je potřeba jemně ale důkladně promíchat. Vyzkoušejte míchací sklenici, ve které si Negroni Sbagliato připravíte i doma, bez nutnosti cestovat.
Sangria (Španělsko)
K horkému španělskému létu neodmyslitelně patří osvěžující Sangria. Drink získal název podle své barvy – „sangre“ znamená španělsky „krev“. Sangriu lze přirovnat k punči z červeného vína, ve kterém najdete ovoce, džus, brandy a sodu. Pozor ale, abyste ve španělském podniku dostali skutečně pravou, tradiční Sangriu, jejíž příprava vyžaduje čas. Aby se totiž všechny chutě propojily, je potřeba ovoce do alkoholu namočit na několik hodin. Někde vám však podají spíše tinto de verano, tedy rychle připravitelnou kombinaci vína a citronové sody s čerstvě nakrájeným ovocem.
Tip: Sangria se tradičně připravuje ve větším množství. Servírovat ji tak můžete ze stylového džbánu.
Pimm‘s Cup (Velká Británie)
Pimm’s Cup je osvěžující letní nápoj, který existuje již od poloviny 19. století. Základem je likér Pimm’s, který vytvořil londýnský barman James Pimm v roce 1840. Smíchal několik tajných ingrediencí a vytvořil řadu likérů, z nichž každý staví na jiném destilátu. Zatímco Pimm’s No. 1 vychází z ginu, ostatní varianty mají základ ve whisky, rumu či brandy. Kombinace Pimm’s No. 1 a limonády (například zázvorové) doplněná o ozdobu z okurky, ovoce a máty tvoří koktejl, který se dodnes ve Velké Británii těší oblibě.
Tip: Pimm‘s Cup se nešejkruje, ale míchá. K tomu vám skvěle poslouží speciální míchací lžička, kterou jednotlivé ingredience snadno propojíte.
Fernet con Coca (Argentina)
Zdá se vám tohle spojení povědomé? Fernet je jedením z nejznámějších českých bylinných likérů, ovšem v našich podmínkách jej mícháme spíše s tonikem. Možná vás překvapí, že se nejedná o čistě tuzemský produkt – už před vznikem „našeho“ Fernetu v roce 1927 existovala italská značka Fernet Branca, který se vyrábí od roku 1845. Díky reklamní kampani z 80. let 20. století se nápoj stal enormně populárním v Argentině. Ani zde se ale nekonzumuje samotný – Fernet con Coca je jednoduchý drink kombinující daný likér s Coca-Colou.
Tip: Sklenice na long drinky barmani používají vůbec nejčastěji. Na e-shopu Barstore můžete vybírat ze spousty designů.
Caipirinha (Brazílie)
Málokterá země je na svůj národní koktejl pyšná tak jako Brazílie. Místní si jej považují stejně jako fotbalu nebo karnevalu. Není se čemu divit – pravá cachaça, která je základem drinku, se s ohledem na ochrannou známku původu jinde nemůže vyrábět. Brazilský destilát vzniká z čerstvě vylisované šťávy z cukrové třtiny, v koktejlu se následně smíchá s rozmačkanou limetkou a třtinovým cukrem. Moderní verze pak doplňují různé druhy ovoce, například jahody.
Tip: Pokud se v receptuře objeví citrus či ovoce, velmi často je potřeba ho lehce podrtit, rozmačkat. K tomu se skvěle hodí tzv. muddler, díky kterému ze surovin získáte maximum chutí i aromat.
Pisco Sour (Peru)
Pisco je tradiční peruánský destilát z hroznů, který se vyrábí už od 16. století. Peruánci jsou na svůj nápoj patřičně hrdí, a dokonce vyhlásili Den pisca, který slaví každou čtvrtou neděli v červenci. Nejpopulárnějším koktejlem na bázi tohoto destilátu je Pisco Sour – spojení pisca, citronové šťávy, cukrového sirupu a vaječného bílku. Peruánci tento drink označují za svůj národní nápoj, proto pokud se do této latinskoamerické země vydáte, rozhodně si nezapomeňte Pisco Sour objednat.
Tip: Pisco Sour se připravuje v šejkru. Obejvte na webu Barstore ten svůj – vybírat můžete ze spousty objemů i barev.
Singapore Sling (Singapur)
Singapore Sling, který se stal národní nápojem Singapuru, vznikl v roce 1915 v hotelu Raffles. Poděkovat za něj můžeme barmanovi Ngiam Tong Boonovi, který tento drink namíchal jako první. Koktejl se skládá z ginu, třešňového likéru, pomerančového likéru Grand Marnier, bylinného likéru, ananasového džusu a grenadiny. Potěší tak milovníky ginu a ovocných chutí. Drink byl původně byl vytvořen zejména pro dámy, proto se pyšní narůžovělou barvou. Jeho vyvážená sladko-kyselá chuť s hořkými bylinnými tóny však učaruje každému bez ohledu na pohlaví.
Tip: Singapore Sling je potřeba před podáváním scedit. Barmanskou výbavu vám skvěle doplní sítko, díky kterému budete na obdobné receptury připraveni.
Zdroj foto: Pixabay.com, Barstore.cz