Už rok trvá energetické šílenství. Ceny elektřiny jsou na několikanásobku a pro mnohé domácnosti i firmy je velkým problémem je hradit. Někteří dodavatelé elektřiny nyní nabízejí pouze spotové ceníky. Pro koho jsou takové ceníky výhodné a jak se liší od fixovaných cen elektřiny?
Současná situace je obtížná pro zákazníky, ale i pro dodavatele. Na burze elektřiny totiž nakupují za velmi vysoké ceny, takže musí disponovat dostatečným finanční krytím. Zároveň musí dobře zvážit, za jaké ceny elektřinu na burze nakoupí a kolik. Někteří dodavatelé si situaci usnadňují tím, že nabízejí pouze spotové ceníky, které cenu za kwh neobsahují.
Spot je okamžitý obchod za aktuální ceny. Na burze se nakupuje kromě toho dopředu, například za rok, nebo za dva. Čím je odložená doba, kdy nastane dodávka elektřiny, tím je cena nižší. Nakupování za aktuální ceny je tedy zdaleka nejdražší. Jde o ceny, které jsou výsledkem aktuální poptávky a které se utváří zcela aktuálně. Cena elektřiny může vzrůst, ale může také okamžitě poklesnout a různě kolísat. Pokud někdo odebírá za spotové ceny, není proti těmto výkyvům nijak chráněn, ale vše mu jde na vrub.
Na jedné straně je to tedy vzrůst ceny, ale zároveň také její pokles. Na druhou stranu, pokud někdo odebírá elektřinu v tzv. fixovaném tarifu, má po sjednané období stále stejnou cenu elektřiny. Proti výkyvům trhu je tedy chráněný. Oproti tomu spotové ceny nemají žádný pevný ceník, cena je dopředu neznámá. Známá je pouze přirážka dodavatele, která se ke spotové ceně ještě platí.
Někteří dodavatele elektřiny začali odběratele lákat na to, že pouze díky spotovým cenám mohou zaznamenat pokles ceny elektřiny, zatímco odběratelé s fixovanými cenami budou platit stále stejně, i když se ceny elektřiny na burze sníží. Problém je v tom, že k tomuto poklesu ceny doposud nedošlo, cena elektřiny se stále pohybuje velmi vysoko, a tak ten, kdo si sjednal fixované ceny, platí v konečném součtu stále méně, než zákazník se spotovými cenami. Cena elektřiny na burze v jednu chvíli dostoupila dokonce do svého maxima, a to sice 1000 EUR za megawattu. I tuto cenu musel zákazník hradit. Nepříjemného překvapení se nyní dočkali například zákazníci společnosti Nano Energie, kteří byli převedeni právě na spotový tarif. Dodavatel jim totiž předepsal zálohy, které vyplývají z trendu cen.
Například domácnost, která má na elektřinu pouze běžné elektrospotřebiče, obdržela zálohy na elektřinu ve výši sedmi tisíc, domácnost, která vytápí tepelným čerpadlem dokonce na 60 000. Pokud dodavatel energií převede zákazníka na spotové tarify jednostranně, pak se zákazník musí bránit a stěžovat si na Energetickém regulačním úřadu. Velkým problémem jsou spotové produkty se smlouvou na dobu určitou, které nelze vypovědět bez sankcí za předčasný odchod. Ty je třeba jednoznačně odmítnout, výhodné jsou totiž opravdu jen pro dodavatele. Vždy je výhodnější díky srovnání cen elektřiny najít toho nejvýhodnějšího dodavatele s fixovanou cenou, byť na jeden rok.
Zdroj obrázků: Lumppini / Shutterstock.com, Pixabay.com