Blahodárné masky z medu, hydratační kolečka ze salátové okurky nebo výživný kokosový olej. Nejeden módní časopis vás bude nabádat k tomu, abyste si v pohodlí domova vykouzlili báječnou kosmetiku z jedlých surovin. Je ale vhodné používat potraviny na obličej?
Proč nepoužívat potraviny na obličej?
Přestože vaše babičky možná věřily v to, že pleťová maska z droždí dokáže pleť zbavit pupínků, dnes jsou tyto mýty již vyvrácené. Podobné je to s medem, jogurtem a dalšími potravinami, které máte doma. Jídlo patří na talíř, nikoliv na pokožku, tak to zkrátka je. Obzvlášť pokud patříte mezi majitele citlivé pokožky, pak byste si měli na obdobné rady dávat velký pozor. Některé potraviny totiž mohou vyvolat poměrně silnou kožní reakci, proto se raději uchylte ke speciální kosmetice na citlivou pleť.
TIP: Maska na obličej rozhodně nemusí být pouze z potravin, které máte v lednici. Mnoho masek obsahuje například oleje nebo výtažky z ovoce či zeleniny. Jsou to ty, které koupíte v drogeriích, a jejich výhoda spočívá v tom, že prošly klinickým testováním.
Kokosový olej a péče o pleť
Kokosový olej bývá hojně doporučován jakožto pleťový zázrak. Jsou vyzdvihovány jeho přednosti zejména ve spojitosti s hydratací a vysokým obsahem vitaminů. Pravda je však taková, že byste se mu měli vyhnout obloukem. Přinejmenším co se týče jeho používání jakožto kosmetického přípravku. Má totiž tendenci ucpávat póry, a pokud trpíte na akné, můžete si tak akorát zadělat na pořádné potíže.
Ptáte se, proč tomu tak je? Protože již tak citlivou a zanícenou pokožku, která vyžaduje hydrataci, zanesete vrstvou oleje, s níž si kůže jen tak neporadí. Jakýkoliv olej je zapotřebí kombinovat s vodou, aby se lépe vstřebal. I tak byste si ale měli vybírat spíše nekomedogenní oleje, tedy takové, které neucpávají póry, mezi ně ale kokosový olej bohužel nepatří.
Kdy použít potraviny na obličej?
Jsou případy, kdy lze použít potraviny na obličej tak, aby vám skutečně pomohly. Jedním z takových příkladů je aplikace vychlazeného tvarohu na sluncem spálený obličej či jinou část těla. Studený mléčný výrobek pomáhá ze spáleniny vytáhnout horko a díky tomu uleví pokožce od bolesti. Nevýhodou je, že tvarohu budete potřebovat větší množství. Spálená kůže jej rychle zahřeje a „obklad“ je třeba často měnit.
Dalším tipem mohou být plátky vychlazené salátové okurky. Ty můžete přikládat na zavřené oči, případně na oční okolí pro osvěžení či zmírnění otoků.
Zdroj foto: Shutterstock.com, Pixabay.com