Už jste slyšeli o exotickém ovoci s netradičním jménem kumquat? Pokud ne, zbystřete. Tento citrusový plod je totiž plný vitamínů, esenciálních olejů a dalších zdraví prospěšných látek. Přečtěte si, co je kumquat, jak se jí a proč jej zařadit do jídelníčku.
Co je kumquat a odkud pochází?
Kumquat je malý exotický plod, který vzhledem připomíná miniaturní pomeranč. Jeho velikost je srovnatelná přibližně s vejcem. Je plodem stejnojmenného keře či malého stromu a pochází z Východní Asie a Jižní Číny. Ačkoliv jde u nás o poměrně netradiční druh ovoce, ve své domovině se kumquat pěstuje a šlechtí už od 12. století. A není divu, jde totiž o ovoce plné vitamínů a prospěšných látek. Setkat se můžete i s pojmenováním nagami nebo kumvat.
Stejně jako další citrusy nebo například dřišťál, je i kumquat výtečným zdrojem vitamínu C. Tělo obohatí i o vitamíny A a B a kromě toho obsahuje i esenciální oleje, antioxidanty, vlákninu, vápník, draslík a zdravé tuky. Díky tomuto výjimečnému složení má příznivý vliv na správnou funkci imunitního systému, snižuje cholesterol a přispívá ke zlepšení chodu trávicího systému. Navíc zlepšuje zdraví pokožky, kostí, zubů, očí i vlasů.
Jak se jí kumquat?
Kumquat si zamilují všichni ti, kdo mají rádi citrusy a kyselé ovoce. Jeho chuť je totiž výrazně kyselá a má hořký závěr, a ačkoliv vzhledem připomíná malý pomeranč, sladké chuti svého většího bratra většinou nedosahuje.
Velkou výhodou kumquatu je, že se jí celý – tedy i se slupkou. Stačí jej pouze omýt, odstranit stopky a můžete se pustit do jídla. Kumquat lze jíst syrový, využívá se ale i při vaření a přípravě nápojů:
- Díky výraznému aroma je kumquat skvělou přísadou k pečenému masu. Stačí jej rozpůlit a kousky vložit k masu do trouby zhruba půl hodiny před koncem pečení. Pokrm pak bude mít exotickou vůni a mírně kyselou chuť.
- Kumquat je díky obsahu vitamínů a vlákniny výtečnou snídaňovou ingrediencí. Přidat ho můžete do jogurtů, nejrůznějších kaší i smoothie. Hodí se rovněž pro přípravu domácích džusů.
- Často se využívá i na zdobení zmrzlinových pohárů či koktejlů, kterým dodá netradiční chuť.
- Skvělou kombinaci tvoří s hořkou i mléčnou čokoládou. Můžete ji například nastrouhat na pohár s kumquatem nebo ovoce namáčet do čokoládového fondue.
- Kumquat se také hodí do zeleninových salátů, obzvlášť dobře chutná v kombinaci s rukolou a čekankou.
- Kumquat se používá také jako přísada do citrusových marmelád, které ozvláštní svou netypickou chutí.
Jak skladovat kumquat a kdy je jeho sezóna
Už víte, jaké výhody přináší tělu pravidelná konzumace ovoce zvaného kumquat, jak se jí a jak jej můžete zužitkovat. Poslední otázkou tak zůstává, kdy se pro kumquat vypravit do obchodů a jak ho doma vlastně skladovat.
Stejně jako většina exotických citrusových plodů, je u nás i kumquat k sehnání především v zimě. Do své nabídky jej pravidelně zařazují velké supermarkety, ale i online obchody s potravinami. Zralý kumquat poznáte podle barvy, která může být od jasné oranžové až po žluto oranžovou. Nezralé kumquaty jsou pak spíše nazelenalé.
V pokojové teplotě kumquaty vydrží přibližně dva dny. Skladovat je ale můžete i v lednici v uzavřené nádobě, a to po dobu dvou týdnů. Kumquat si můžete dopřát i mimo jeho sezónu. Oblíbený je zejména sušený kumquat, který se hodí jako pochoutka i příloha do kaší, jogurtů či smoothie.
Jak pěstovat kumquat
Pokud si kumquat oblíbíte, můžete se směle pustit i do domácí výsadby. Optimální je pro něj pokojová teplota, proto se doporučuje pěstovat jej v bytě. Péče o keř není nijak náročná, pozor je ale třeba dávat na přílišné zalévání. Kumquat bude kvést a plodit od května do listopadu, na zimu jej umístěte na chladnější místo (okolo 10 °C).
Zdroj foto: Nutsman.cz, Pixabay.com