Jedlé kvítí a býlí na vaření i zdobení. Objevte nové chutě a vůně prostřednictvím jedinečných receptů s jedlým kvítím a býlím, které váš talíř promění v malířské plátno plné lákavých barev a tvarů.
Sběr květů bude díky věrným ilustracím herbáře, který je spolu s receptovou částí přehledně rozdělen do čtyř ročních období kytkožrouta, procházkou nejen růžovým sadem.
Kniha Jany Vlkové vám poradí, kam a kdy se na lov kvítí vydat, čím se vyzbrojit nebo jakým místům a rostlinám se naopak vyhnout; obsahuje 99 rostlinných druhů (přičemž barevně znázorněnou část využíváme v kuchyni), zajímavé informace i tipy a také recepty na výtečné polévky, saláty, hlavní jídla či sladkosti. Sbírání a následné zpracování darů přírody, to není jen radost z neotřelých pokrmů, ale i cesta k vnitřnímu klidu, pohodě a vyrovnanosti.
Vyzkoušejte si recept z knihy:
Květinová pavlova
Sněhové pusinky zdobené něžnými květy patřily mezi vůbec první květinové recepty z mé kuchyně. Variace na pusinkové těsto jsem začala dělat po celý rok. V následujících řádcích vám předvedu variantu vysloveně letní, se svěžestí čerstvého ovoce a růžovou parádou.
Dort je sice krásný dárek pro oslavence, ale kroťte se s velikostí. Dort o průměru 20 cm už se skoro nedá porcovat, natož když je ještě větší. Menší košíčky jsou praktičtější, při pečení lépe drží a nemusíte se tolik bát, když je přenášíte. Taková bývá obvykle moje zlatá střední cesta mezi domáckými pusinkami, které zvládám hravě, a profesionálním cukrářským dílem, které je velkou tvůrčí výzvou.
Na obrázku jsou použity květy růží – růže svraskalá a zahradní kultivary
Na jeden veliký dort nebo 6–8 košíčků:
4 bílky
1 polévková lžíce jablečného octa
špetka soli
100 g krystalového cukru
100 g moučkového cukru
1 polévková lžíce kukuřičného škrobu
500 ml šlehačky
500 g čerstvých jahod
svazeček máty
hrst růžových květů podle dostupnosti
Postup
Oddělte bílky od žloutků a nechte je alespoň hodinu stát v teple, aby získaly pokojovou teplotu. Žloutky naopak odložte do lednice a použijte je např. do semifreda (viz recept na straně 197). Bílky by měly mít pokojovou teplotu.
Začněte předehřívat troubu na 130 °C.
Ušlehejte bílky s octem a špetkou soli do tuha. Měl by tvořit pevné špičky a na řezu držet tvar. Přisypte krystalový cukr a dále šlehejte, až bude sníh hladký, vláčný a pevný (na metličce bude tvořit znatelnou dlouhou špičku). Kukuřičný škrob promíchejte s práškovým cukrem a stěrkou opatrně spojte se sněhem.
Plech vyložte pečicím papírem. Cukrářským sáčkem na něj nastříkejte košíčky nebo jeden velký dort. Nejdřív vytvořte na papíru základní kolo a pak přidejte zvýšený okraj, aby se dortíčky dobře plnily šlehačkou.
Pečte půl hodiny ve vyhřáté troubě, pak stáhněte teplotu na 90 °C a dosoušejte další hodinu. Povrch těsta by měl zrůžovět, vnitřek košíčku přitom zůstane vláčný.
Košíčky můžete péct s předstihem až tří dnů. V takovém případě je skladujte na suchém místě.
Těsně před podáváním ušlehejte šlehačku, jahody nakrájejte na kousky, lístky máty natrhejte nadrobno. V misce smíchejte jahody s mátou.
Plňte košíčky šlehačkou, na ni aranžujte jahody s lístky máty a nakonec zdobte okvětními plátky růží.
Podávejte ihned.
Tipy a triky
Cukrářský sáček není nezbytný, dvěma polévkovými lžícemi vytvarujete elegantně roztančená hnízda.
Letní nabídka ovoce a květů skýtá prakticky nekonečné možnosti zdobení a kombinování. Postupně využijete všechny druhy červeného ovoce (jahody, rybízy, višně), lesního ovoce (borůvky, maliny, později v létě ostružiny), a pak pro změnu třeba broskve. Vždy však volte ovoce, které má lehce nakyslou chuť a je šťavnaté.
Pavlovu nazdobte denivkami, slézy, plamenkami či pupalkou. Jahody se zajímavě snoubí i s bílými květy černého bezu.
Autorka: Jana Vlková
Foto receptů: David Turecký
Ilustrace herbáře: Pavla Dvorská
Vazba: pevná
Formát: 220 x 220 mm
Počet stran: 288 stran
Knihu vydalo nakladatelství Smart Press.
Knihu lze zakoupit na www.smartpress.cz.