Doporučujeme

HOTELHOUSE.cz

 

Portál o hotelech, pensionech a spa resortech...

Letenky, tipy na cestování, golfová hřiště, restaurace, bary, kavárny a vinárny.

image_13692

Polévkou proti hladu i chladu

S obdobím podzimu se počasí citelně ochlazuje. Přichází období viróz, teplého oblečení, padajícího listí, ale také sklizně posledního ovoce a zeleniny. Podzim a zima silně ovlivňují potřeby lidského těla, stále kratší denní světlo na někoho doléhá negativně, někdo zase kvituje dřívější tmu. Oproti létu se na podzim a v zimě mění i náš jídelníček. Jsme zvyklí konzumovat častěji a více teplých nápojů či pokrmů. Proto je dobré vzpomenout si na jedno z nejstarších teplých jídel: polévku!

Teplé jídlo je pro nás otázkou zvyku, který v nás vybudovali rodiče a prarodiče, pro řadu z nich je teplý oběd i večeře nezpochybnitelnou společenskou konvencí. Babičky nám často říkávaly, že polévka je grunt. Částečně měly asi pravdu, protože je to pokrm, který není těžký na přípravu a do nádoby s vroucí vodou stačí vložit ingredience, které jsou právě dostupné. Polévkou se občerstvovali již lidé v pravěku. Takový vývar z bizona nebo mamuta zřejmě nechyběl v běžném jídelníčku. Jak to bylo s polévkou u pozdějších kultur, víme detailněji, z dob nadvlády Egyptské či Římské říše se nám dochovaly kuchařky, ve kterých naleznete recept například na římský boršč. Můžeme tak říci, že polévka byla opravdu gruntem již před několika tisíci lety.

Někteří odborníci tvrdí, že se bez teplých pokrmů lidský organismus neobejde. Existují ale i mírnější názory, jež tvrdí, že každý má poslouchat především své tělo a vyhovět jeho potřebám. Zpochybnit ale nelze, že úprava potravin teplem má výhody, při konzumaci teplého chodu jsou pro lidský organismus lépe stravitelné bílkoviny a škroby. Vyšší teplota navíc ničí nežádoucí mikroorganismy a může tak zamezit vzniku některých chorob. Vyplývá tak, že lepší než se na oběd odbýt rohlíkem se šunkou, dejte si raději alespoň polévku.

Právě pro nadcházející chladné období jsou polévky typické. Logicky to souvisí se sezonními surovinami, které jsou v tomto období dostupné i z vlastních zdrojů. Příkladem za všechny mohou být polévky z mrkve, červené řepy nebo dýně. Potřeby svých zákazníků reflektují i restauratéři a kavárníci. Příkladem může být český kavárenský řetězec CrossCafe, který svůj sortiment rozšířil o speciální podzimní nabídku, v níž vedle teplých nápojů naleznete například i dýňovou polévku.

„Polévky, které nabízíme našim zákazníkům, jsou vyráběny z čerstvé zeleniny, nepoužíváme nic mraženého. Na přání našich zákazníků jsme nabídku rozšířili o produkty, které nějak souvisí s podzimem a příkladem je třeba dýňový krém. Snažíme se tak využít sezonní suroviny,“ říká Jan Janák, zakladatel a majitel licence CrossCafe a ještě dodává „Zvláště ve větších městech se stává zvykem, že lidé pracovně vytížení volí polévku s bagetou za svůj běžný oběd. Proto se snažíme, aby naše polévky byly hutné. Jsou připravovány z čerstvé zeleniny s použitím extra virgine olivového oleje. Nejsou zahušťovány moukou, takže pokud vynecháte krutony a pečivo, jsou bezlepkové a nenajdete v nich glutamáty. V nabídce jsou navíc vždy polévky, které uspokojí i vegetariány.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

PODCASTHOUSE

Degustace

Generální partneři portálu:

Partneři portálu:

      

      

Další portály mediální skupiny HMG:

       

     CELEBRITYHOUSE.cz


PORTÁLY HMG :

www.carshouse.cz    www.menhouse.cz  www.womenhouse.cz  www.luxuryhouse.cz

www.gastrohouse.cz  www.celebrityhouse.cz  www.cinemahouse.cz  www.househouse.cz

www.kidshouse.cz   www.bookhouse.cz   www.hotelhouse.cz 

www.nicemagazine.cz  www.homemagazine.cz   www.golfmagazine.cz  www.letniservis.cz

 www.inspirovanikrasou.cz  www.sefredaktorzavolantem.cz   www.rozhovoryzavolantem.cz

www.watchhouse.cz  www.luxusniplaze.cz  www.luxurymagazine.cz

www.snehovyservis.cz  www.podcasthouse.cz  www.menhouseman.cz

www.nejlepsikavarny.cz  www.onlyfashion.cz   www.prazskeprikopy.cz  www.bydletestylove.cz 

www.HMGmagazine.cz  

TOPlist