Jaké jsou nejnovější trendy ve stravování pro rok 2023? Zdravé stravování může mít různé podoby – ať už jde o přerušovaný půst 8/16, low-carb, či třeba veganskou stravu. Specifické způsoby stravování si získávají popularitu, existují přitom rozmanité možnosti. Uniknout by vám neměl také nový trend „New Glocal“, který propojuje globální a lokální potraviny. Hlavním tématem je obecně zdravější a etičtější stravování.
8/16 přerušovaný půst
Takzvané půstování (z anglického „fasting“) je zajímavým trendem pro zdravý způsob stravování a v roce 2023 si získává náležitou popularitu. Koncept je velmi jednoduchý – den rozdělíte na dvě části, jedna z nich je obdobím půstu, v té druhé pak můžete jíst. Nejčastěji jde o 8 hodin, kdy můžete konzumovat jídlo, a 16 hodin, během kterých je půst.
Tento způsob stravování je mnohdy využíván při hubnutí, ovšem může obecně podpořit zdraví, pokud se zaměřujete na zdravé stravování. Přerušovaný půst má řadu benefitů, především jde o rovnováhu mezi hormony, zlepšení metabolismu, navíc předejdete přejídání se.
Půst ale rozhodně není pro každého. Jde o specifický způsob stravování, který má navíc i určitá negativa a pro některé lidi může být nevhodný. Než učiníte takto razantní změnu, je dobré poradut se s odborníkem.
Low-carb stravování
Mezi další oblíbené trendy patří takzvané low-carb stravování. Rafinované cukry a spousta sacharidů v jídelníčku rozhodně nejsou ku prospěchu. Low-carb to však mnohdy omezuje až na nesnesitelné minimum. Proto je důležité najít správnou hranci – omezení cukru je krok správným směrem, neměli byste to však přehánět. Nicméně jde o způsob, jak lze snížit svou hmotnost, stabilizovat hladinu cukru v krvi a dodat tak tělu energii z dlouhodobého hlediska, nejen po „nabití“ cukrem.
Veganské stravování
Poslední roky stále více lidí přechází na veganskou stravu a tento trend neustupuje. Názory, zda jde o zdravotně prospěšnou, či naopak nebezpečnou věc, se výrazně liší. Veganské stravování rozhodně není jednoduché, je třeba tělu dodávat spoustu živin, které dříve získávalo z živočišných produktů. Za touto změnou stravování často stojí otázka etiky, ovšem omezení masa a dalších potravin může být pro tělo přínosné.
Klíčové živiny lidé mnohdy získávají z takzvaných superpotravin. Letos se rozvíjí obliba kvašených potravin a takzvaných funkčních hub.
Pro zdravý organismus je klíčová zdravá střevní mikroflóra. K té vám mohou dopomoci kvašené potraviny – skvěle poslouží kimči, kombucha, ale i obyčejné kysané zelí. Jde o optimální zdroje probiotik, které udržují střevní mikroflóru v rovnováze.
Druhou zajímavou a aktuálně diskutovanou skupinou potravin a doplňků jsou funkční nebo také medicinální houby. Ty mají pozitivní účinky na lidské zdraví. Příkladem je houba reishi, která má protizánětlivé účinky a podporuje imunitní systém. Dalšími oblíbenými jsou:
Chaga (rezavec šikmý),
cordyceps (housenice čínská),
lví hříva (korálovec ježatý).
Tyto funkční houby jsou často konzumovány ve formě prášku nebo extraktů v doplňcích stravy. Dokážou nastartovat organismus a pomáhají při únavě, zároveň mohou příznivě působit proti stresu.
New Glocal
Označení „new glocal“ je kombinací několika slov – jde především o výraz glocal. Ten totiž kombinuje „global“ (globální) a „local“ (lokální). Jedná se o snahu smysluplně propojit globálně dovážené potraviny a lokální neboli místní produkci surovin. Má se totiž za to, že lidem bude čím dál tím více záležet na tom, odkud dané potraviny pochází – prioritou již nebude nižší cena. Některé oblasti jsou samozřejmě stále závislé na mezinárodním dovozu surovin, u těch by mělo dojít k větší transparentnosti v rámci celého dodavatelského řetězce. Hlavní snahou je podpora ekologického zemědělství a spravedlivého obchodu.
Tento rok přináší zajímavé trendy, které reflektují nejen naše zdravotní potřeby, ale také naše kulturní a etické přesvědčení. Vyzkoušíte některý z těchto trendů, nebo se budete raději držet svých stávajících zvyků?
Zdroj foto: AdobeStock.com, Pixabay.com