Pěstování révy vinné a výroba vína má na území dnešní České republiky stovky let trvající tradici. Věděli jste, že první zmínky o této ušlechtilé činnosti máme už z přelomu devátého a desátého století našeho letopočtu? To už je pěkná řádka let, abychom se to vinaření dobře naučili. Ve středověku byla vína z českých zemí vyhlášená v celé střední Evropě. A teď se jejich sláva zase rozbíhá do všech koutů Evropy.
Na území České republiky jsou dvě vinařské oblasti rozdělené do šesti podoblastí a v nich je evidováno 383 vinařských obcí. Z toho přes 300 na Moravě. Podoblast Česká a Moravská jsou od sebe diametrálně odlišné. Tak, jak jen podmínky v severních Čechách a na jižní Moravě mohou být. Zajímavé ale je, že i vína z podoblastí, které k sobě naopak mají velice blízko a na Moravě spolu dokonce těsně sousedí, se velmi liší.
Způsobeno je to pochopitelně podmínkami v jednotlivých podoblastech. Možná se ptáte, k čemu je takové členění území, na kterém se réva pěstuje, vlastně dobré. Je to právě proto, že v každé podoblasti se daří jiným odrůdám a každá je taky jinými odrůdami proslulá. Kdo se o víno trochu více zajímá, má přehled, odkud je lepší ochutnat víno červené a odkud bílé. Protože není veltlín, jako veltlín. A to platí o všech odrůdách.
A jaké jsou vlastně vinařské podoblasti?
Na Moravě jsou to: Znojemská, Mikulovská, Velkopavlovická, Slovácká.
Podoblasti Litoměřická a Mělnická jsou v Čechách. Každá z uvedených vinařských podoblastí jsou typická určitými víny.
Ze Znojemské podoblasti se vyplatí ochutnat vína bílá. Mají specifickou kořenitou chuť, jakou jinde nenajdete. Oblast Velkopavlovická je takovým univerzálem, nabízí vynikající červená vína (věděli jste, že leží na stejné rovnoběžce, jako oblast Champagne?) i neotřelá vína bílá. Navíc je tu bohatá žeň nových odrůd, zejména zásluhou Šlechtitelské stanice z Velkých Pavlovic.
Každá podoblast vyniká jinými druhy vín. To samozřejmě vůbec neznamená, že by vína stejných odrůd z jiné podoblasti nebyla dobrá nebo kvalitní. Pravdou však je, že to, co révě předá složení podloží, průměrná roční teplota a srážkový úhrn, sebelepší péče a letité zkušenosti našich vinařů zkrátka nedohoní. Kromě vín bílých, červených a růžových můžete ochutnat i vína oranžová či perlivá.
Tak teď už víte, k čemu ty podoblasti máme. Jaké víno odkud ochutnat si můžete najít na internetu. Ale tam si může psát kdo chce co chce. Není tedy lepší se do jednotlivých podoblastí a obcí vydat a všechno to ochutnat? Blíží se doba otevřených sklepů a putování za vínem.. Jen si to představte: příjemné teplé počasí, trasa mezi vinohrady, teplé počasí, svěží vzduch, v něm vůně jara či léta, dobrá společnost.. To se to pak ochutnává.
Tak na zdraví!
Zdroj foto: Vinoplacek.cz, Pexels.com, Pixabay.com