Obdivovat antické památky nemusíte jen v italském Římě, stačí vyrazit k našim slovenským sousedům. Najdete tam Malý Řím.
Malým Římem je nazýváno město Trnava, které nese od roku 1238 pyšně titul svobodného královského města, mimochodem prvního na Slovensku. Městské výsady udělil měšťanům tehdejší uherský král Belo IV., a tím město získalo status důležitého obchodního centra, včetně obchodu s vínem. Trnavané měli od té doby právo volit vlastní samosprávu, organizovat trhy, jarmarky, používat městský erb a pečeť a dokonce zaměstnávat vlastního kata. Město je také jedním z nejkrásnějších a nejvýznamnějších uherských měst středověku. Atmosféra dávné doby v něm dýchá dodnes. Není divu. Univerzita město proslavila ve světě, s oblibou ho navštěvovali králové a vinařské řemeslo tu zanechalo podzemní „město pod městem“. Když se do něj vypravíte – a stačí k tomu necelé čtyři hodiny pohodlné cesty po dálnici, nebudete litovat, ocitnete se v malém světě zázraků.
Kostely v centru jsou raritou
Pojmenování Malý Řím nese Trnava od pradávna. Mohou za to siluety tvořené věžemi několika ze třinácti kostelů, které ve městě můžete obdivovat. Osm z nich stojí v historickém jádru města, což je slovenskou raritou. Za zmínku rozhodně stojí Bazilika sv. Mikuláše, kterou na svých toulkách městem nepřehlédnete. Dvojvěžový kostel stojí na Náměstí sv. Mikuláše a jeho interiér vás okouzlí vznešeností gotiky s prvky baroka. Součástí nádherné barokní kapličky z 18. století je zázračný slzící milostný obraz Panny Marie Trnavské. Uměleckými skvosty jsou také dvoje funkční historické varhany. V Katedrále sv. Jana Křtitele, nebo chcete-li v univerzitním kostele, který je považován za začátek trnavského baroka, se skrývá jiný klenot – celodřevěný hlavní oltář z roku 1640. Výškou více než dvacet metrů patří mezi nejvyšší raněbarokní oltáře Evropy. A ještě jedna perlička stojí za zmínku: ze symbolického Malého Říma se v roce 2003 návštěvou papeže Jana Pavla II. na chvíli stal Velký Řím.
Pozlacená socha má dvě tváře
Typickým symbolem města je jeho opevnění. Tříkilometrová zeď, která ohraničovala město a měla za úkol ho chránit, se začala stavět ve 13. století. Stavba trvala sto let a spotřebovaly se na ni více než čtyři miliony cihel. Dnes patří k nejzachovalejším městským hradbám na Slovensku a symbolicky odděluje starou část města od nového. Stačí opustit jeho bránu a ocitnete se náhle v docela jiném, přetechnizovaném moderním světě. A tak raději ještě zůstaňme v místech, kde člověk hravě zapomene na všechny starosti a oddává se dobrovolně atmosféře doby minulé.
Součástí opevnění, které je místy vysoké až deset metrů, byly čtyři městské brány a třicet pět věží. K oblíbeným atrakcím turistů patří Městská věž. Vybudovaná byla v 16. století jako pozorovatelna a měří padesát sedm metrů. Za ideálního počasí z ní dohlédnete až na úpatí Malých Karpat. Obdivovat můžete i věž samotnou. Od roku 1729 je v ní funkční hodinový stroj, o který se už více než sto let bez přerušení stará rodina Němčekových. Pozoruhodná je také pozlacená socha Immaculaty na vrcholu věže, která má jednu zvláštnost. Má tvář zepředu i zezadu, což znamená, že Panna Marie se k Trnavě nikdy neotáčí zády.
Za vínem i medovinou
Víno bylo v Trnavě kdysi vším a příjmy z něho naplňovaly po dlouhá staletí městskou pokladnu. Středověká Trnava patřila k největším vinohradnicko-vinárenským centrům Uherska. V tradici vinařství se ve městě nadále pokračuje. Až budete nasyceni historickými památkami a budete si chtít odpočinout a dopřát si docela jiný druh zážitku, doporučujeme navštívit některé ze zdejších vinařství. Stojí to za to. Ne nadarmo je zdejší region – Tirnavia – nazýván regionem světových vín. Vinařství z Trnavy a okolí totiž získávají pravidelně nejvyšší medailová ocenění doma i ve světě.
Vinné sklípky (na Slovensku jim říkají pivnice) můžete navštívit v každém ročním období, obvyklé jsou ale jarní a podzimní degustace vín. Ideální kombinací je prohlídka dvou vinařství – trnavského Víno Mrva & Stanko a Terra Parna z nedaleké Suché nad Parnou. Víno Mrva a Stanko založili v roce 1997 dva přátelé, Vladimír Mrva a Peter Stanko, a už na začátku si předsevzali, že budou vyrábět vína nejvyšší kvality. A to se jim podařilo. Jejich vinařství patří k nejlepším na Slovensku, úspěchy slaví i na světových vinařských soutěžích a na svém kontě má několik titulů „Nejlepší vinařství roku“. Degustace vín je u nich velkým zážitkem, interiér vinných sklepů je totiž velmi malebný. A víno opravdu výtečné. Po degustaci navíc nemusíte jezdit daleko, vinaři myslí i na praktickou stránku věci a ve svém areálu nabízejí také komfortní ubytování.
Docela jiný zážitek budete mít z návštěvy vinařství Terra Parna. Malebná vinice rodiny Zvolenských s úhlednými řádky vinné révy a uprostřed ní zasazená moderní budova – to je pohled, který se vám naskytne hned po příjezdu sem. Příznačným symbolem vinařství je věžička uprostřed vinohradu Modrý portugal, postavená v minulosti jezuity. Historie je tady vkusně propojena s nejmodernější architekturou a novodobými technologiemi. A to jsou pomyslné souřadnice k vínu, které uspokojí i toho největšího fajnšmekra. Degustovat ho můžete za vlídného počasí přímo mezi vinicemi, v opačném případě je k dispozici prosklená degustační místnost s krásným výhledem na okolní vinice.
Jaký by to byl výlet na Slovensko bez ochutnání tradiční medoviny, nápoje, který poznali už starověcí Řekové a Římané. Pokud nevíte, co to je, pak vězte, že jde o přírodní nízkoalkoholický nápoj sladké opojné chuti a jemného medového buketu s blahodárným účinkem na zdraví. Ochutnat ho můžete například v rodinném včelařství manželů Kudláčových v malebné obci Dolní Krupá, kde se vedle medoviny věnují i výrobě medu a včelích produktů, nebo ve Smolenicích, kde se pyšní medovinou Včelka.
Poprvé na golf i do kasína
Chybí vám sport? Vyrazte na golf! K dispozici je vám šesti a půl hektarový areál Driving Range, který je golfovým tréninkovým centrem a nachází se v městské oddychové zóně Kamenný mlýn, pouhé dva kilometry od centra. Součástí odpaliště jsou kryté kóje a automat pro výdej míčků a také prostory pro technické disciplíny jakou jsou chipping nebo putting. Zkušení golfisté jistě vědí, o čem je řeč, nezkušeným tyhle termíny objasní profesionální trenéři, pod jejichž vedením můžete samozřejmě i trénovat.
Jestli vás neunaví ani odpalování a nebude se vám chtít spát, můžete se vypravit za poznáním nočního života Trnavy. Vedle množství kaváren, vináren a klubů, kde to tepe různorodou muzikou, se můžete vydat na netradiční cestu za ruletou, pokerem a noční atmosférou v kasinu. Pokud jste v něm ještě nikdy nebyli, je tady jedinečná příležitost tuhle zábavu bez ostychu vyzkoušet. Žetony „poprvé v kasinu“ získáte bezplatně a pravidla hry vám personál ochotně vysvětlí. Zahrát si můžete i na adrenalinového Jamese Bonda u karet. Trnavské Olympic Casino vám ke hře určitě namíchá také Vodku Martini.
TIP NA VÝLET:
Návštěva Smolenického zámku a výrobce nejlepší medoviny na světě
Objevte kouzlo Smolenického zámku ve stylu zámků na francouzské řece Loiře, vychutnejte si nádherný výhled na celý Region Tirnavia ze třiatřicetimetrové výšky zámecké věže a projděte se rozsáhlým anglickým parkem, ve kterém ještě v 18. století odpočívala rodina hraběte Pálfiho. Prohlédněte si Muzeum Molpír, které vám odhalí tajemství dávné historie hradu Molpír a výlet ukončete sladkou tečkou, kterou je návštěva producenta medoviny – Včelka, který se pyšní titulem „nejlepší medovina na světě“ za Medovinu Speciál ze světové soutěže Apimondia 2013. Včelařství sídlí v atraktivních prostorách s výhledem na Smolenický zámek.
Zážitková vinná tour
Pět hodin strávených v těch nejvyhlášenějších vinařstvích oblasti Tirnavia, to už stojí za to. V centru Trnavy nasednete ve 14,00 do mikrobusu a do 19,00 se už o nic nestaráte. Vinařský autobus vás dopraví tam, kam třeba. Vy budete jen poznávat, objevovat, vychutnávat a užívat si. Stačí si vybrat vámi preferovanou kombinaci vinařství a najít si v kalendáři volnou sobotu.
Po stopách medoviny
Organizovaný výlet k renomovanému výrobci medoviny Apimed do Dolní Krupé, spojený s prohlídkou technologické části a degustací osmi druhů medoviny.
TOP TIP:
Pokud se chcete vžít do kůže pravého trnavského měšťana, tematickou nebo klasickou prohlídku slavného města s turistickým průvodcem můžete absolvovat oblečeni do historického kostýmu.
TIPY NA UBYTOVÁNÍ
Hotel Holiday Inn
Čtyřhvězdičkový hotel přímo v historickém centru Trnavy změní váš pobyt na zážitek. Zaručí ho nadstandardně vybavené pokoje, jídla mezinárodní i slovenské kuchyně, kterou nabízí restaurace Culinaria a také wellness centrum s pohledem na stoletý dub.
Hotel London
Pohodlné ubytování v jedné z nejtišších a nejromantičtějších lokalit centra města nabízí čtyřhvězdičkový hotel, ve kterém najdete kvalitní služby a pohodlné ubytování. Pobyt vám rozhodně zpříjemní také rodinná atmosféra a restaurace, jejíž terasa je ohraničená původními hradbami města.
Hotel Impiq
Pokud hledáte moderní architekturu, uspokojí vás tříhvězdičkový hotel s účelovým designem a příjemnou atmosférou. Pro region typické lokše, husy a dobré víno jsou samozřejmou nabídkou jídelního lístku místní restaurace.
Více info o výletech, tipech a možnostech ubytování na www.regiontirnavia.sk
FOTO: www.regiontirnavia.sk