Pokud patříte mezi milovníky exotického jídla, neobejdete se ani bez cizokrajných surovin. V obchodech je však ovoce jako papája předražené. Vypěstujte si tedy něco vlastního, a potom si udělejte oblíbené pokrmy. V následujících řádcích vám prozradíme, co všechno si můžete vypěstovat i v klimatických podmínkách naší republiky.
Stačí si zakoupit semena exotického ovoce, dodržet několik základních pravidel, a brzy tak ochutnáte vlastní fíky i banány.
Kiwi
Velmi teplomilná rostlina kiwi potřebuje teplou vinařskou oblast s lehce kyselou půdou, která má však dostatek živin. Zároveň by půda neměla být ani moc mokrá, ale ani příliš suchá. V podstatě se jedná o popínavou rostlinu, a proto je vhodné poskytnout jí drátěnou oporu. Sice rostliny zvládnou zimu až -12 °C, nicméně je dobré mladé rostliny uschovat do skleníku anebo zimní zahrady.
Karambola
Mezi oblíbené cizokrajné ovoce patří karambola, známá svým tvarem hvězdy. Strom dorůstá výšky až pět metrů a listy připomíná náš akát. Karambolou se zdobí moučníky i ovocné poháry. Exotická dřevina požaduje dostatek světla a nesnese teplotu nižší než 18 °C. Jestliže tedy nemáte vytápěný skleník, dejte karambolu na zimu domů.
Fíkovník
Sušené fíky jsou v kuchyních známé. Semena exotických plodů si můžete nasadit i vy doma. Vyroste vám keřík, jenž je na pěstování nenáročný. Přes zimní měsíce ho nechejte odpočívat v chladnější místnosti, kde by měla panovat teplota okolo 10 °C. V létě fíkovník postavte na slunné místo.
Banánovník
Sice na první pohled banánovník vypadá jako strom, ale ve skutečnosti se jedná o velkou bylinu. V pokoji si klidně vypěstujete malé kultivary, které jsou vyšlechtěné na pěstování v interiérech.
Pitaya
Zajímavým exotickým ovocem je pitaya, které se říká také dračí ovoce. Cereusovitý kaktus má plody bohaté na vitamín C, vápník, železo a karoten. Vyznačují se vysokým podílem vlákniny. Při pěstování dbejte na to, aby bylo klima hodně teplé. V zimním období by neměla být teplota prostředí nižší než 5 °C.
Papája
Závěrem ještě za zmínku stojí papája. Dostala se k nám až z jižního Mexika. Papája vyžaduje teplo, nesnáší teplotu nižší než 15 °C. Papáju do jídelníčku určitě zařaďte, protože exotické ovoce obsahuje vitamíny A, B a C, vápník, draslík i železo.
Semena exotického ovoce najdete v e-shopu Semena.cz.