Připravujeme

Obsah:

ZÁŘÍ / ŘÍJEN 2019

Mercedes-Benz Maybach Vision 6
Milník elektromobility
Fenomén vozů SUV
Tesla Roadster 2020
Pirelli kalendář 2019

A ještě mnohem více...

image_8728

Vyznáte se v teplotách uzení?

Domácí uzení se vrací. A dá se využít nejen v domácím prostředí, ale i v gastroprovozech. Hotové profi udírny nabízí možnost nejenom uzení masa a masných výrobků, ale i různých jiných delikates.

Chcete zpestřit menu své restaurace? Přidejte na jídelníček vlastní „domácí“ uzené speciality. Hotelové snídaňové menu lze „okořenit“ o uzené máslo, které se vyrábí z dobře prorostlého bůčku. Švédské stoly obohatí uzená vejce. K obědu se druhy podávaných brambor rozšíří o uzené brambory. K tomu máte možnost podávat neuvěřitelnou škálu jídel s vlastními uzenými masnými výrobky.

Co potřebujete znát k dobrému uzení?

Především vám nesmí scházet několik základních znalostí o tom, při jaké teplotě různé potraviny udit. Podívejme se teď na jednotlivé typy uzení podle teploty kouře.

Uzení horkým kouřem: teplota 60 až 95 °C

Uzení horkým kouřem je nejkratším uzením. Udí se pouhých 8 až 12 hodin. Pokud udíte potraviny předvařené nebo jinak tepelně zpracované, zkracuje se doma dokonce na pouhé 2 až 3 hodiny. Takto krátká doba se aplikuje například na klobásy, předvařenou šunku, ale třeba i na nemasové speciality. Horkým kouřem lze po ještě kratší dobu udit i zmiňované chuťovky, jako jsou brambory ve slupce nebo natvrdo uvařená vajíčka.

Uzení teplým kouřem: teplota 45 až 70 °C

Uzení teplým kouřem natáhne proces na 12 až 20 hodin. Obvykle se doporučuje maso před uzením nahřívat v 60 °C teplé vodě. Přesná délka závisí na typu uzeného masa i na jeho velikosti. Masné výrobky vyuzené tímto způsobem jsou trvanlivé, mají výrazné aroma – vůni i perfektní chuť. Pro své zákazníky tímto způsobem vyudíte většinu masových specialit.

Uzení studeným kouřem: teplota 15 až 30 °C

Běžně se tento typ uzení nepoužívá. Je to speciální uzení pro vybrané druhy masných specialit: šunku, některé klobásy či trvanlivé salámy. Udí se pomalu a dlouze – v řádu dnů až týdnů.

Každá gastroprovozovna najde snadno místo na kvalitní elektrickou udírnu

O udírně máme obvykle představu jako o větší stavbě, mnohdy zahradní, s odvodem kouře do komínu, s topeništěm na dřevo a dlouhým kouřovodem od topeniště k samotné udírně pro možnost uzení při nižších teplotách. Většina restauračních zařízení by na podobné zařízení neměla vhodné podmínky a prostory. Avšak to ani není nutné. Kvalitní uzení lze docílit v elektrických udírnách. Do udíren se pro specifické kouřové aroma používají připravené brikety, přesně zapadající do zásobníku. Ty si lze pořizovat v různých chuťových verzích: s příchutí jabloně, třešně, javoru, dubu i dubového sudu, olše, mesquite, pekanového ořechu, hickory, javorového dřeva a mysliveckých bylin, zázvoru a s mnoha dalšími. Jeden typ potraviny tak dokážete nabízet v řadě chuťových variant, a to pouhou změnou použitých briket pro danou várku uzení.

Elektrické udírny jsou praktické i z důvodu bezúdržbového provozu, kdy stačí vysypat popel. Snadno si nastavíte čas uzení, takže ani delší uzení není problém a nepotřebujete k němu obsluhu mimo provozní hodiny provozovny.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Generální partneři portálu:

Partneři portálu:

      

      

Další portály mediální skupiny HMG:

       

     CELEBRITYHOUSE.cz


PORTÁLY HMG :

www.carshouse.cz    www.menhouse.cz   www.womenhouse.cz   www.luxuryhouse.cz 

www.gastrohouse.cz   www.celebrityhouse.cz   www.cinemahouse.cz   www.househouse.cz

www.kidshouse.cz   www.bookhouse.cz   www.hotelhouse.cz   www.luxusniplaze.cz

www.nicemagazine.cz   www.homemagazine.cz   www.golfmagazine.cz 

  www.inspirovanikrasou.cz   www.sefredaktorzavolantem.cz   www.rozhovoryzavolantem.cz

www.luxusniplaze.cz    www.podcasthouse.cz    www.menhouseman.cz  

TOPlist