Vypuknutí požáru v hotelu nebo v ubytovacím zařízení je obrovskou hrozbou. Vzniklý požár může nenávratně poškodit celou budovu a hrozí zranění nebo dokonce i úmrtí osob, které v postižené budově právě jsou. Velká část požárů v ubytovacích zařízeních vzniká z nepozornosti nebo nedbalosti. Pokud bude mít hotel dostatečně kvalitní protipožární opatření, dá se takovým tragédiím velmi dobře předcházet.
Povinnosti z hlediska požární ochrany, které hotely a ubytovací zařízení musí plnit
Povinností, které nařízení o požární bezpečnosti stanovuje, je celá řada. Nezapomeňte, že kdykoli může dorazit kontrola, která v případě nalezení problému může dát napomenutí nebo hotel dokonce uzavřít dokud nebude provedena náprava, o tučných pokutách ani nemluvě.
Povinnosti nejen pro hotely
Školení a naplánování únikových cest opravdu nejsou jedinými podmínkami, které vedou ke kvalitnímu protipožárnímu opatření.
Nejdříve je nutné posoudit rizika, kde by požár mohl vzniknout. Jedná se obecně o vadné spotřebiče, zásuvky, chemikálie, textil a další. Je potřeba dávat pozor i na hosty - například osoby se sníženou pohyblivostí ubytovat v pokojích, ze kterých mohou rychle uniknout. Vše byste měli zaznamenat a zařadit do dokumentace požární ochrany.
Osoba, která bude zajišťovat postupy prevence požární bezpečnosti a evakuace musí projít technickým a praktickým školením o požární bezpečnosti. Musí vědět, jak požáru zabránit a případně jak proti němu bojovat. Jaký počet dozorců zvolit velmi záleží na velikosti hotelu, jeho dispozicích, složitosti a také na počtu hostů.
Zaměstnanci v případě zaznění výstražného signálu musí vědět, co mají dělat. Kvalitní školení o požární bezpečnosti je naučí předcházet rizikům, jak zjistit a hlavě hlásit vzniklé problémy. Školení požární ochrany by mělo být pro všechny zaměstnance, měli by znát únikové cesty i místa, kde se shromažďují evakuovaní hosté hotelu. Požární poplachové směrnice (PPS) jsou jedním z hlavních dokumentů požární ochrany a jsou povinné na všech pracovištích, které patří do kategorie zvýšeného a vysokého požárního nebezpečí. Tento dokument vymezuje činnost zaměstnanců a dalších osob při vypuknutí požáru. Požární řád, je další dokument, který určuje soubor pravidel chování na daném pracovišti, aby nedošlo ke vzniku požáru nebo jiné události spojené s požární bezpečností.
Instalací elektrické požární signalizaci dojde k včasnému detekování problémů. EPS zjistí vznik požáru a zajistí upozornění na vzniklou situaci. Elektrická požární signalizace se dá propojit s dalšími požárními systémy, jako jsou odvody kouře, automatické otevření únikových východů, zvuková signalizace a další. Hlasitost musí být tak vysoká, aby probudila spícího člověka. Spící člověk vdechuje nebezpečný kouř, aniž by o tom věděl a rychle by mohlo dojít ke ztrátě vědomí a smrti.
Není snad nic horšího v případě požáru než nefunkční EPS. Údržba a hlavně revize EPS zajistí její bezproblémovou funkci. Samozřejmostí je, že revizi EPS musí provést certifikovaný technik. Dlouholeté zkušenosti s revizí EPS mají například v TOP security, kdy během kontroly elektrické požární signalizace dochází k revizi všech komponentů, vyhotovení revizní zprávy a zápisu do Provozní knihy. Přesně tak, jak je požadováno. Spolupracují s českou firmou EPS Lites., která výrobky požárních systémů produkuje, ale také testuje. Výsledkem je vysoká kvalita, dlouhá životnost a hlavně spolehlivost produktů.
Revize se týká i dalších zařízení. Jedny z nejdůležitějších jsou revize plynových kotlů, komínů, hromosvodů a také revize elektroinstalace a hasicích přístrojů. Dalšími kontrolami by mělo procházet i ostatní zařízení, jako jsou elektrické spotřebiče, stroje, přístroje, plynová zařízení, požární dveře a nouzová opatření, hasičské vybavení, zásuvky a další.
Dostat se v případě požáru na bezpečné místo - to zajistí únikové cesty. V hotelu by měla být více než jedna. Únikové cesty by měly být nouzově osvětleny a vybaveny značkami, neměly by v nich být žádné překážky.
Evakuační plán slouží k tomu, aby se všichni dostali bezpečně z budovy a od zdroje požáru. V případě malého hotelu stačí tzv. simultánní evakuace, kdy se poplašný alarm zapíná ve všech místnostech najednou a všichni jsou k evakuaci vyzvání současně. V případě velkého hotelu se poplach vyhlašuje nejdříve v oblastech, které jsou bezprostředně postiženy.
Kde se nachází únikové cesty a hlásiče požáru by měli vědět všichni hosté. Ideální je na to hosty upozornit už při příjezdu a poskytnout tyto informace i v tištěné podobě.
Zdroj foto: Topsecurity.cz